top of page

Nuotolinis darbo pokalbis: sklandžiai ir sėkmingai

Nuotolinis darbo pokalbis su atrankos specialistu ar darbdaviu gali būti lemiamamas kandidatuojant į norimą poziciją, todėl svarbu jam atsakingai pasiruošti.

Darbo pokalbyje dalyvaujanti moteris ir vyras, besikalbantys apie nuotolinio darbuotojų atrankos proceso pranašumus.

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui?

Nuotolinis darbo pokalbis beveik nesiskiria nuo įprasto fizinio, todėl atrankos specialistui ar darbdaviui parodykite tiek pat dėmesio, profesionalumo ir pasiruošimo kaip ir dalyvaujant gyvai. Paisykite darbo pokalbių etiketo, laikykitės susitarimų dėl laiko ir techninių detalių. Vėluoti į nuotolinį susitikimą taip pat neprofesionalu kaip ir į fizinį, tad skirkite laiko pasitikrinti ryšio priemones ir technines detales.

1.

Prieš pradėdami nuotolinį pokalbį, įspėkite artimuosius, kad būsite užsiėmęs, todėl namuose jums reikalinga tyla ir ramybė. Tai padės išvengti netikėtų trikdžių ar triukšmo pokalbio metu. Susikaupimas ir nesiblaškymas – didžiausi jūsų sąjungininkai.

4.

Aiški, konkreti ir suprantama kalba – raktas į sėkmingą darbo pokalbio baigtį. Tam, kad nesiblaškytumėte, prieš interviu apmąstykite galimus klausimus, kuriuos gali užduoti atrankos specialistas ar darbdavys ir pasiruoškite atsakymus į juos. Be to, nepamirškite ir savo klausimų įmonei apie siūlomą poziciją ar vidinę kultūrą.

2.

Techninės problemos darbo pokalbio metu gali sukelti nereikalingą stresą, todėl įsitikinkite, kad kompiuterio kamera ir mikrofonas veikia tinkamai. Rekomenduojame atlikti bandomąjį skambutį šeimos nariui ar draugui, kad patikrintumėte ryšį ir įvertintumėte, kaip atrodote ir ką matote ekrane.

5.

Išlikite ramus ir pasitikėkite savimi, nes tai svarbus veiksnys sėkmingam darbo pokalbiui. Įsivaizduokite, kad šis pokalbis yra puiki galimybė susipažinti su potencialiu darbdaviu ir pademonstruoti savo įgūdžius bei patirtį. Taip pat svarbu prisiminti, kad darbo interviu metu vertinamas ne tik jūs, bet ir jūs vertinate įmonę, ar ji atitinka jūsų lūkesčius ir poreikius.

3.

Dalykinė apranga ir tinkama darbo pokalbio aplinka ne tik suteiks pasitikėjimo savimi, bet ir bus įrodymas atrankos specialistui ar darbdaviui, kad gerbiate tiek save, tiek pokalbio dalyvių laiką bei pastangas. Pasirinkite neutralius, klasikinius rūbus ir ramią vietą su geru apšvietimu bei minimaliu triukšmu – taip dėmesys bus sutelktas į jūsų gebėjimus ir kvalifikaciją, o ne išorinius veiksnius.

6.

Darbo pokalbyje geriau vengti improvizacijų ir ateiti pasiruošus. Pirmiausia, įsigilinkite į siūlomą darbo poziciją, tuomet išsakykite savo motyvaciją, kodėl norite dirbti būtent šį darbą. Svarbiausia, parodykite, kad jūsų įgūdžiai ir patirtis atitinka darbo reikalavimus, pateikite konkrečius pavyzdžius. Tai sukurs įspūdį, kad esate pasiruošęs prisidėti prie įmonės sėkmės.

Klausimai ir atsakymai apie nuotolinį interviu darbo pokalbių platformoje „TeamFill“

  • Kokia kalba atsakyti į interviu klausimus?
    Jei pozicijai, į kurią kandidatuojate, reikalingos anglų kalbos žinios, tuomet ir į interviu klausimus atsakykite angliškai. Jei tai pozicija, kuriai užtenka lietuvių kalbos, į klausimus drąsiai atsakykite savo gimtąja kalba, net jei platformoje jie pateikiami anglų kalba.
  • Kodėl interviu, kuriame dalyvauju, yra įrašomas?
    Vaizdo interviu, kuriame dalyvaujate, yra įrašomas dėl dviejų priežasčių. Pirma, jis skirtas surinkti pirminę informaciją apie jūsų darbinę patirtį ir žinias. Antra, jis naudojamas tik vidiniam personalo atrankos procesui bei potencialiam darbdaviui ir niekur neviešinamas. Be to, toks vaizdo įrašas išskiria jus iš kitų kandidatų, leidžia autentiškai prisistatyti ir sukurti įsimintiną pirmąjį įspūdį darbdaviui, tad baimintis neverta.
  • Kas vyksta toliau, po interviu įrašymo?
    Įveikus nuotolinio interviu etapą, atrankos specialistai kruopščiai peržiūri jūsų įrašą bei dirbtinio intelekto sugeneruotas įžvalgas apie jūsų pateiktus atsakymus. Tada jie perduoda informaciją ir savo rekomendacijas darbdaviui, kuris sprendžia, ar pakviesti jus į kitą etapą. Tai gali būti gyvas antrojo etapo pokalbis arba tam tikrų, su darbo pobūdžiu susijusių užduočių atlikimas.
  • Ar, pasikeitus planams, galima pakeisti nuotolinio interviu laiką?
    Taip, jei norite susitarti dėl naujo interviu laiko, galite susisiekti su atrankos specialistu tiesiogiai arba pasirinkti atlikti automatizuotą video interviu, naudojant „TeamFill“ platformą. Šis pasirinkimas yra itin lankstus ir patogus kandidatams, nes leidžia interviu pradėti bet kokiu jiems tinkamu metu.
  • Ar galiu atlikti video interviu daugiau nei vieną kartą?
    Taip, platformoje „TeamFill“ turite galimybę atlikti video interviu tiek kartų, kiek norite. Jei pirmasis bandymas nepatiko ar manote, kad galėjote jį atlikti geriau – įsivertinkite jau padarytas klaidas ir trūkumus ir interviu pradėkite iš naujo.
  • Kada tikėtis grįžtamojo ryšio?
    Jei dalyvavote nuotoliniame darbo pokalbyje su personalo atrankos specialistu, tikėtina, kad atsakymą gausite per savaitę. Žinoma, pasitaiko, kad informacijos tenka palaukti ir ilgiau. Platfomoje „TeamFill“ įrašius vaizdo interviu, žinutę apie (ne)atitikimą reikalavimams (algoritmams) gausite beveik iš karto – joje bus įvardinta, ko pritrūko aplikuojant į pasirinktą poziciją, kaip jūsų atsakymus vertina technologiniai programos įrankiai.
  • Kodėl verta kreiptis į personalo atrankos agentūrą?
    Kreipdamasis į agentūrą, kandidatas gali tikėtis didesnio dėmesio ir palaikymo, gauti daugiau darbo pasiūlymų. Be to, personalo atrankos agentūros dažnai siūlo nemokamas konsultacijas dėl karjeros ir kitų su darbo paieška susijusių klausimų. Kviečiame susipažinti su „AIDA Recruitment“ kandidatų sėkmės istorijomis: https://www.aidarecruitment.com/post/darbo-pokalbių-sėkmės-istorija
  • Ką daryti, jei dėl techninių kliūčių negaliu prisijungti į nuotolinį interviu arba prie „TeamFill“ platformos?
    Pirmiausia, rekomenduojame bandyti prisijungti naudojant kitą interneto naršyklę ar įrenginį. Jei ir tai nepadeda, susisiekite su konsultantu, su kuriuo jau bendravote, arba tiesiogiai su „AIDA Recruitment“ administracija info@aidaprojektai.lt. Mūsų komanda mielai jums padės išspręsti kilusius techninius nesklandumus.
  • Kaip sužinoti, kuriai įmonei bus perduotas mano pirminis interviu?
    Dažniausiai „AIDA Recruitment“ vykdo konfidencialią atranką (pagal įmonės sprendimą). Tačiau kiekvienam darbo skelbimui yra pateikiamas įmonės aprašymas, kad galėtumėte geriau suprasti jos darbo specifiką. Po atlikto interviu, jei jūsų duomenys yra perduodami tiesioginiam klientui, jums taip pat nurodoma ir įmonė, kad galėtumėte atidžiau susipažinti su jos veikla.
  • Ar mano asmeniniai duomenys yra saugūs, jeigu siunčiu Jums savo CV arba dalyvauju video interviu?
    Taip, visi jūsų pateikti asmeniniai duomenys yra saugomi pagal BDAR (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) reikalavimus. Galite susipažinti su mūsų privatumo politika čia: https://www.aidarecruitment.com/privatumo-politika
  • Ką reiškia nuoroda, kurią gavau iš „AIDA Recruitment“ konsultanto?
    Tai gali būti darbo pokalbių platformos „TeamFill“ nuoroda – įrankis, skirtas pirminei darbuotojų atrankai, kurio pagalba atliksite interviu jums patogiu metu iš bet kurios pasaulio vietos. Arba programėlės „Calendly“ nuoroda, kuri padeda rezervuoti laiko intervalą pokalbiui su personalo atrankos specialistu, išvengiant el. laiškų rašymo dėl galimo susitikimo laiko.
  • Ar galiu gauti savo video interviu įrašą?
    Taip, esant poreikiui, galite susisiekti su „AIDA Recruitment“ konsultantu arba el. paštu info@aidaprojektai.lt, ir mes atsiųsime jums jūsų video interviu įrašą. Galėsite pokalbį peržiūrėti ir įvertinti savo stipriąsias ir silpnąsias savybes, padėsiančias jums tobulėti ateityje.

Kaip kalbėti darbo pokalbyje ir kokių atsakymų vengti?

1. Apie atlyginimą „Mano pageidaujamas atlyginimas atitinka mano patirtį, įgūdžius ir suinteresuotumą ir yra tinkamas atsižvelgiant į dabartinę rinkos vertę ir įmonės iškeltus lūkesčius šiai pozicijai.“

2. Apie užsienio kalbos žinias „Mano anglų kalbos lygis yra B2 pagal Europos kalbų vertinimo standartus, todėl galiu sklandžiai komunikuoti žodžiu, rašyti ir suprasti įvairius tekstus. Taip pat, anglų kalbos žinias tobulinu skaitydamas profesinę literatūrą, lankydamas anglų kalbos kursus.“

3. Apie motyvaciją ir užtikrintumą „Esu motyvuotas dirbti siūlomoje pozicijoje, nes man įdomi tiek šio darbo sritis, tiek iškelti tikslai, kurių galiu pasiekti pritaikydams savo patirtį ir žinias. Taip pat, esu įsitikinęs, kad šiame darbe galėsiu augti kaip profesionalas, išnaudoti savo potencialą bei prisidėti prie įmonės augimo.

4. Apie klausimus darbdaviui „Ar galite papasakoti, kaip atrodys mano darbo diena šioje įmonėje?“ „Kaip vertinsite mano darbo efektyvumą ir rezultatus?“ „Kaip apibūdintumėte šios įmonės darbo aplinką ir vidinę kultūrą?“ „Ar įmonė investuoja į papildomus darbuotojų mokymus ir kvalifikacijos kėlimą?“

1. Apie atlyginimą „Norėčiau gauti dvigubai daugiau nei dabar uždirbu.“ „Man reikalingas šis atlyginimas, kad galėčiau padengti asmenines išlaidas.“ „Be tokio atlyginimo aš net nepradėsiu svarstyti šio darbo pasiūlymo“.

 

2. Apie užsienio kalbos žinias „Turiu tik anglų kalbos pradmenis, bet, manau, kad galėčiau susikalbėti su klientais.“ „Mano anglų kalbos lygis yra super aukštas, galiu laisvai susišnekėti su bet kuo!“

 

3. Apie motyvaciją ir užtikrintumą „Esu šiek tiek drovus ir nedrąsus, ypač pradedant naują darbą arba susiduriant su naujomis situacijomis, bet po to įsidrąsinu ir viskas būna gerai.“ „Man sunku priimti galutinį sprendimą, nes analizuoju visas pasirinkimo galimybes ir ilgai svarstau.“

 

4. Apie klausimus darbdaviui „Nežinau, man viskas aišku ir tinka, daugiau klausimų neturiu.“ „Tokia įtempta savaitė buvo, net nespėjau pasiskaityti apie įmonę.“

Du labiausiai netikėti klausimai darbo pokalbio metu

Kodėl manote, kad esate tinkamas kandidatas nors neturite ankstesnės patirties šioje srityje?

Tai vienas sunkesnių klausimų, kurio galima tikėtis darbo pokalbio metu. Svarbiausia, nepasimesti ir akcentuoti tai, kad darbinė patirtis bei unikalūs įgūdžiai, įgyti skirtingoje srityje, yra universalūs ir pritaikomi įvairioms užduotims. Taip pat darbdaviui reikėtų parodyti savo pasiryžimą greitai mokytis ir prisitaikyti naujame darbe.

Kokia didžiausia jūsų asmeninė nesėkmė darbe?

Net jei atrankos specialistas ar darbdavys tiesiogiai klausia apie praėjusiame darbe padarytas klaidas, atsakant reiktų pažymėti, kad kone visi susiduria su iššūkiais darbe ir klaidos yra neišvengiama mūsų darbo dalis. Svarbu iš jų mokytis ir tobulėti, siekiant geresnių rezultatų ateityje.

Darbo pokalbiui pasiruošta! Kandidatuokite!

bottom of page