top of page

Ateityje darbo pokalbius vertins dirbtinis intelektas. Kaip pasiruošti?


Antanas Giraitis, Aida Recruitment įkūrėjas nuolatos konsultuoja klientus dirbtinio intelekto klausimais.

Antanas Giraitis, AIDA Recruitment įkūrėjas


Sparti dirbtinio intelekto (DI) technologijų pažanga skatina svarbias permainas personalo atrankų pasaulyje. Vakarų šalyse DI radikaliai keičia daugelį kandidatų paieškos aspektų – „Forbes“ praneša, kad jau dabar 14% kandidatų, atrinktų su dirbtinio intelekto pagalba, turi didesnę tikimybę sėkmingai pereiti gyvą darbo pokalbį.


Nuo griežtais kriterijais paremtos kandidatų paieškos iki DI vedamo vaizdo interviu – šiuolaikinės technologijos griauna nusistovėjusius stereotipus ir padeda atrankos specialistams surasti tinkamiausius kandidatus atviroms pozicijoms įmonėse.


Praktinis dirbtinio intelekto pritaikymas personalo atrankose


Užuot nerimavusios dėl savo darbo vietų praradimo, geriausios personalo atrankų komandos žino, kaip įdarbinti dirbtinį intelektą, siekiant optimizuoti vidinius įmonės procesus.


Iš tiesų, rinkoje jau egzistuoja ne vienas DI paremtas įrankis, galintis padėti surasti, patikrinti ir pasamdyti geriausius talentus. Šiuolaikinės technologijos gali sugeneruoti kūrybingus darbo aprašymus bei šaltas žinutes potencialiems kandidatams, peržiūrėti tūkstančius gyvenimo aprašymų ir netgi suplanuoti darbo pokalbius.


Kalbantis su įmonių personalo vadovais Lietuvoje, dažnai girdime, kad vienas iš daugiausiai laiko eikvojančių procesų yra darbuotojų paieška. Visgi, matome, kad atrankų procesai jau daug metų nėra pasikeitę, šioje srityje itin trūksta inovacijų, kurios padėtų įmonėms greičiau identifikuoti ir prisitraukti trūkstamus talentus.


Prieš pusę metų informacinių technologijų įmonei ieškojome programuotojo Nigerijoje. Sulaukėme kone 300 kandidatų susidomėjimo, iš kurių 170 atitiko ieškomos pozicijos reikalavimus. Visiems jiems buvo suteiktas šansas sudalyvauti DI vedamame vaizdo pokalbyje.


Neslėpsiu, ir patys buvome nustebę pamatę tokį didelį susidomėjimą, bet dar labiau nustebome supratę, kiek daug pavyko sutaupyti laiko. Siekdami pakalbinti kiekvieną kandidatą, būtume užtrukę apie 85 valandas. Peržiūrėti kiekvieną skirtingai formatuotą gyvenimo aprašymą taip pat trunka bent kelias minutes. Naudodami DI vaizdo pokalbių vertinimo technologiją, vos per porą valandų peržiūrėjome platformos rekomenduotus kandidatus ir jautėmės tarsi būtume sudalyvavę pokalbiuose su jais. Galiausiai, klientui pateikėme dviejų kandidatų kontaktus, iš kurių vienas buvo sėkmingai įdarbintas.


Kontraversiškumas ir etikos klausimas


Personalo atrankų vadovai Lietuvoje DI taikymą atrinkinėjant kandidatus vertina gana skeptiškai – dažnas mato naudą automatizuoti atrankos valdymo procesus, tačiau „atiduoti“ darbo pokalbio vertinimą dirbtiniui intelektui vengia. Visgi, remiantis Market Research Future 2023 m. atliktu tyrimu, 67% atrankos sprendimus priimančių asmenų sutinka, jog pagrindinis dirbtinio intelekto pranašumas yra sutaupomas laikas, tuo tarpu 43% mano, kad DI gali padėti pašalinti žmogiškojo šališkumo aspektą iš atrankos proceso.

Tačiau egzistuoja ir iššūkių. „Pew Research“ atskleidžia, kad 71% JAV darbo rinkos atstovų nesutinka su dirbtinio intelekto naudojimu galutiniams atrankos sprendimams priimti. DI taikymą personalo atrankose dar labiau apsunkina faktas, kad 66% suaugusiųjų atsisako dalyvauti darbo pokalbyje, kuriame sprendimams priimti naudojamas dirbtinis intelektas, pabrėždami susirūpinimą dėl asmeninio kontakto trūkumo ir galimo šališkumo.

2018 m. elektroninės komercijos lyderė „Amazon“ pralaimėjo teismą, kuriame buvo įrodyta, kad dirbtinis intelektas, naudotas personalo atrankose, buvo šališkas vyrams ir vengė į svarbias roles rekomenduoti moteris. Todėl svarbu suprasti, kad, nors DI pritaikymas atrankose iš esmės nėra neetiškas, tačiau etikos klausimas kyla tuomet, kai DI išvysto šališkumą vienoms ar kitoms kandidatų grupėms. Bijoma, kad dirbtinio intelekto algoritmai remsis duomenimis, kurie atspindi egzistuojančius socialinius stereotipus mūsų visuomenėje, taip darydami įtaką personalo atrankų specialistams sprendimų priėmimo procese.

Nepriskirkite pagalbiniam įrankiui sprendimo galią turinčio darbuotojo rolės

Svarbu pabrėžti, kad dirbtinis intelektas neturėtų pakeisti personalo atrankų specialistų jų darbo vietoje. Vertė išliks tik turint žmogų, kuris aktyviai dalyvauja atrankų procese, kuria užklausas, nukreipiančias technologiją tinkama linkme, ir užtikrina, kad dirbtinio intelekto sukurtas turinys, pavyzdžiui, darbo aprašymas, iš tikrųjų atitinka rolės ir organizacijos poreikius.

Nors DI gali padidinti įdarbinimo procesų efektyvumą, turite rasti pusiausvyrą tarp automatiškai sugeneruotų įžvalgų ir realaus organizacijos konteksto. Dirbtinis intelektas turėtų būti laikomas įrankiu, padedančiu priimti sprendimą, o ne jį nulemiančiu. Į atrankos procesą įtraukite specialisto priežiūrą, kad įsitikintumėte, jog dirbtiniu intelektu pagrįsti pasirinkimai atitinka organizacijos vertybes ir etiką.

Empatija, intuicija ir konteksto supratimas – aspektai, kurių bent artimiausiu metu DI pakeisti negalės. Tad, norint užtikrinti greitesnį, duomenimis pagrįstą įdarbinimo procesą, reikia aiškiai apsibrėžti, kokius kriterijus vertins DI, o kurie bus vertinami žmogaus.


Rekomendacijos darbdaviams ir personalo atrankų specialistams

Įdarbinimo procesai ateityje taps vis labiau standartizuojami. Puikus pavyzdys - „Bolt“ vairavimo paslaugos. Norite tapti „Bolt“ vairuotoju? Tai galite padaryti registruojantis internetu – be jokio papildomo darbo pokalbio.

Suteikite kandidatams galimybę pasirinkti, kaip jie norėtų atlikti pirminį atrankos pokalbį – sudalyvauti virtualiame skambutyje su atrankos specialistu, atvykti į biurą pasikalbėti gyvai, ar išbandyti DI vedamą vaizdo pokalbį.

Dar visai neseniai ir virtualūs darbo pokalbiai buvo sunkiai įsivaizduojama alternatyva gyviems susitikimams. Visgi, dabar tai patapo visiems įprasta norma, dažnai netgi pageidaujamu pirmojo pokalbio formatu, siekiant sutaupyti laiko tiek kandidatui, tiek darbdaviui. Labai tikėtina, kad per ateinančius metus pokalbių robotai palaipsniui taip pat pataps pageidaujama pirminio atrankos pokalbio alternatyva – tendencija, kuri pamažu įgauna pagreitį Vakarų pasaulyje.


 


Pradėkite naują karjeros etapą:


Ar ieškote naujų karjeros galimybių? Peržiūrėkite mūsų darbo pasiūlymus ir išsiskirkite iš minios su dirbtinio intelekto pagalba. Raskite norimą darbą ir pradėkite naują etapą savo karjeroje.


Modernizuokite atrankų strategiją:


Ar esate įmonė, kuri ieško aukščiausios klasės specialistų? Modernizuokite atrankų procesą, pasitelkdami dirbtinį intelektą. Rezervuokite nemokamą pradinę konsultaciją su mūsų atrankų ekspertais ir sužinokite, kokie inovatyvūs sprendimai egzistuoja rinkoje jau dabar.

Comments


bottom of page